چهارشنبه ، 01 اسفند 1397
کمينه   
درياچه هاو رودخانه ها

منابع و تفرجگاه‌هاي آبي

رودخانه‌ها و چشمه سارهاي متعدد دائمي و ردياچه طبيعي زريوار و درياچه‌هاي پشت سد‌هاي وحدت (در 10كيلومتري شمال سنندج) و شهيد كاظمي (در شمال غربي سقز) از جاذبه‌هاي طبيعي ارزشمند و كم نظير جهانگردي استان كُردستان محسوب مي‌شود. منابع سرشار آب و پوشش گياهي متنوع (جنگلي و مرتعي)، علاوه بر ايجاد مناظر زيبا و تلطيف هوا زمينه‌هاي مناسبي را براي انجام ورزش‌هاي تابستاني و تفريحات آبي به وجود آورده است. در فضاهاي آبي استان كُردستان ورزش‌هاي اسكي روي آب، شنا، قايقراني، ماهيگيري و ورزش هيجان انگيز و مفرح قايقراني تند آبي كه امروزه طرفداران بي‌شماري به سوي خود جذب كرده است، انجام مي‌شود.

كوهستان‌ها، ارتفاعات و قله‌هاي متعدد استان كه برخي از آن‌ها با پوشش جنگلي و مرتعي جلوه‌اي ويژه از چشم‌اندازهاي سحرانگيز طبيعت را به نمايش مي‌گذارد، زمينه‌هاي مساعدي را جهت ايجاد و توسعه ورزش‌هاي كوهستاني فراهم آورده‌اند.

 

درياچه زريوار

درياچه زريوار مهم‌ترين و كم نظير‌ترين جاذبه‌هاي آبي در غرب كشور است كه در فاصله دو كيلومتري غرب مريوان قرار گرفته و جاده آسفالته آن را به شهر مريوان پيوند مي‌دهد. اين درياچه در ارتفاع 1285 از سطح دريا واقع شده است. طول آن حدود 5/4 كيلومتر و عرض آن كمتر از 2 كيلومتر است، عمق متوسط درياچه حدود 3 متر است. آب اين درياچه شيرين است و از جوشش چشمه‌هايي كه در كف درياچه قرار گرفته‌اند، تأمين مي‌شود.

وضعيت استقرار شهر مريوان (مستقر در دامنه كوه) و درياچه زريوار كه از جهات مختلف توسط جنگل‌هاي انبوه احاطه شده‌اند، مناظر بسيار زيبا و بديعي را به وجود آورده‌اند. بر تپه كوچك در قسمت شرقي، مهمانسراي ايرانگردي و جهانگردي مريوان احداث شده است.

 

سد وحدت

سد مخزني قشلاق بر روي رودخانه قشلاق در ده كيلومتري شمال سنندج، روي كوه‌هاي منطقه «‌ساتله و تيرگرا» احداث شده است. درياچه پشت اين سد 11 كيلومتر طول دارد و وسعتي معادل 934 هكتار را در بر مي‌گيرد و با توجه به سطح دريا حجم آب، زمينه مناسبي براي انواع ورزش‌هاي آبي را بوجود  آورده است.

درياچه پشت سد با فضاي سبز و جنگل كاري اطراف از ديدني‌هاي جالب توجه شهر محسوب مي‌شود. هم‌چنين امكانات تفريحي و اسكله قايقراني درياچه هر سال تعداد زيادي از علاقه‌مندان به ورزش‌هاي آبي را به سوي اين مكان جذب مي‌كند.

 

 

رودخانه‌ها

استان كُردستان به لحاظ موقعيت طبيعي و اقليمي، روان آبهاو رود خانه‌هاي متعددي دارد كه علاوه بر چشم‌اندازها و مناظر زيبا، زمينه‌هاي مناسبي براي انواع ورزش‌هاي تفريحي مانند: شنا و ماهيگيري فراهم آورده است.

 

رود قزل اوزن

اين رود يكي از شاخه‌هاي اصلي سفيد رود است كه از كوه‌هاي چهل چشمه و نواحي مرتفع هزار كانيان و چشمه ساران بخش ديواندره سرچشمه مي‌گيرد و پس از آبياري قسمتي از ارضي كُردستان وارد استان زنجان شده و در محلي به نام منجيل بعد از پيوستن به رودخانه شاهرود سفيد رود را تشكيل داده و به درياي خزر مي‌ريزد.

 

زرينه رود

مسير اين رودخانه شمالي ـ جنوبي است و از كُردستان به سمت درياچه اروميه جريان دارد. شاخه اصلي آن چم سقز( چومه ) از كوه‌هاي گردنه خان در شرق بانه سرچشمه مي‌گيريد. زرينه رود پس از عبور از جنوب آذربايجان غربي به درياچه اروميه مي‌ريزد.

 

سيمينه رود

طول اين رود خانه از زرينه رود كوتاه‌تر و آب آن نيز كمتر است. اين رودخانه در سقز به نام «تاتاهو» معروف است كه از ارتفاعات منگور و ترجان سرچشمه مي‌گيرد و پس از آبياري دهستان ترجان وارد آذربايجان غربي شده به درياچه اروميه مي‌ريزد. حواشي اين رودخانه نيز بويژه در درهاي گسترده و دشت‌ها، بسيار زيبا و ديدني است.

 

رود سيــروان

اين رود دراز‌ترين رودخانه استان كُردستان كه سرچشمه‌هاي اصلي آن، رودهاي گاوه رود و قشلاق است. گاوه رود از كوه‌هاي كان كبود در 31 كيلومتري شمال شرقي شهرستان سقز و رود قشلاق از كوه‌هاي پيرمحمد در 40 كيلومتري آبخيزهاي جنوب غربي شهرستان بيجار سرچشمه مي‌گيرد. حواشي اين رود، بسيارزيبا و بستر و حواشي آن زيستگاه انواع پرندگان و ماهيان مي‌باشد و لذا براي بهره‌برداري‌هاي توريستي و تفريحي مناسب‌اند.